Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gezi’nin dış ayağı Soros, iç ayağı Kavala’dır - TRHABER.GA

TR Haber | Tüm Haberler | @_TrHaber @_Magduriyetler @Tr__Dunya @Tr__Ekonomi @Tr__Spor @Tr__WEB @trhbr1 @TR__Tube hesaplarımız twitter tarafından kapanmıştır. ==>> @TR__Gundem @_Magduriyetler_ hesapları aracılığıyla yayındayız.

3 Aralık 2018 Pazartesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gezi’nin dış ayağı Soros, iç ayağı Kavala’dır

G20 Zirvesi’nin gerçekleştiği Arjantin ziyareti dönüşü basın mensupları ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa’da yaşanan ‘Sarı Yelekliler’ eylemine değindi. “Gezide biz bedelini ödedik” diyen Erdoğan, “Gezi’nin dış ayağı Soros, iç ayağı Kavala’dır dedim.” ifadesini kullandı. Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) devreye sokmaya hazırlandıklarını söyledi.

“KAŞIKÇI CİNAYETİNDE BM’Yİ DEVREYE SOKACAĞIZ”

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde BM’yi devreye sokmaya hazırlandıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Muhtemelen korkuyorlar, çekiniyorlar. Bu işlerle meşgul olanlar bunu gayet iyi biliyorlar. Gerekirse bu işi uluslararası yargıyı ayağa kaldırmak için BM’yi de devreye sokarak bu işin takipçisi olduğumuzu da özellikle gündeme getireceğiz.” ifadesini kullandı.

“KONUŞMA FIRSATI BULSAYDIM ANLATACAKTIM”

G20’de düzenlenen yuvarlak masada liderlerin Kaşıkçı cinayetini gündeme getirmediğini belirten Erdoğan, “Ancak liderler zirvesinde Kanada Başbakanı bunun üzerinde az da olsa durdu. Fakat Muhammed bin Selman verdiği cevapta ‘suç sabit olmadıkça kimse suçlanamaz’ gibi bir ifade kullandı. Ne yazık ki, biz de fırsatı yakalayamadık çünkü başkan akabinde Macron’a söz verip ‘oturuma geçmemiz lazım’ dedi. Bizler de konuşsaydık ben orada bütün bu delillerin neler olduğu konusu üzerinde ayrıca duracak ve gereğini ortaya koyacaktım.” dedi.

“CİNAYETİN SIRRI 22 KİŞİDE”

İstanbul Başsavcılığı’nın yürüttüğü Kaşıkçı cinayetine ilişkin detaylar paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kaşıkçı’nın cesedinden kurtulmak için bu ölüm mangasına yardım ettiği iddia edilen yerel işbirlikçi Türk mü yoksa başka birisi mi? Bizim emniyet Yalova’ya gitti geldi. Bu gerçek mi hakikaten? Şu anda bir netice alınamadığı söyleniyor ama belki de oradan bir şey çıkacak veya daha farklı yerlerden bir şey çıkacak. Bunun bilgisi bu 22 kişinin içinde. Zira başa geçirilen torba ve başa geçirildikten sonra Kaşıkçı’nın çektiği o andaki sıkıntıları vesaire bunları zaten kendileri biliyor. Hepsine bunları dinlettik.” İfadesini kullandı.

“KAMUOYUNU KANDIRACAKLARINI ZANNETTİLER”

Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra haber alınamadığı dönemde değinen Erdoğan, “Hatırlayın, Kaşıkçı muameleleri bittikten sonra konsolosluktan ayrıldı demişlerdi ilk açıklamalarında. Bu adam sıradan bir adam değil ki, dışarıda nişanlısı bekliyor ve nişanlısını almadan ayrılıp gidiyor. Böyle bir şey olabilir mi? Kime ne anlatıyorsunuz? İnsanları enayi, ahmak zannediyorlar. Kamuoyunu kandıracaklarını zannettiler. Ne oldu? Aradan bir iki gün geçti farklı açıklamalar yapmaya başladılar.” dedi.

“GEZİ’DE BEDELİNİ ÖDEDİK”

Fransa’da yaşanan ‘Sarı Yelekliler’ gösterileri hakkında “Endişeli misiniz?” diye sorulmasına üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Neden endişeli olayım? Gezi’de bedelini ödedik.” dedi. Haziran 2013’teki Gezi Parkı protesto eylemlerinin Türkiye içindeki ayağının tutuklu iş adamı Osman Kavala olduğunu söyleyen Erdoğan, “Gezi’nin arkasında kimler olduğunu açıkladım. Dış ayağı (Macar asıllı ABD’li iş adam George) Soros, iç ayağı Kavala’dır dedim. Kavala’ya para gönderenler belli. Şimdi vakfı kapatma kararı almışlar. Türkiye’den ayrılma filan bu tür şeyler geldi, gündeme böylece oturdu” dedi.

“BU ADAMI (KAVALA) NEDEN BU KADAR SEVİYORSUNUZ”

Almanya temasları sırasında Başbakan Angela Merkel ve Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’ın kendisine Kavala’nın durumunu sorduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhataplarına “Neden bu adamı bu kadar seviyorsunuz, hukukunuz nereden geliyor” sorularını yönelttiğini söyledi.

 

Osman Kavala’dan açıklama: Gezinin finansörü değilim

 

 

The post Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gezi’nin dış ayağı Soros, iç ayağı Kavala’dır appeared first on IPA - International Press Agency.



Kaynak: Gündem – IPA – International Press Agency http://ipahaber.com/2018/12/03/cumhurbaskani-erdogan-gezinin-dis-ayagi-soros-ic-ayagi-kavaladir/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder