Kritik toplantı sonrası askerlik kısalıyor mu? - TRHABER.GA

TR Haber | Tüm Haberler | @Tr__Dunya @Tr__Ekonomi @Tr__Spor @Tr__WEB @trhbr1 @TR__Tube hesaplarımız twitter tarafından kapanmıştır. ==>> @_TrHaber @_Magduriyetler @TR__Gundem @TR_Tube_ hesapları aracılığıyla yayındayız.

6 Aralık 2018 Perşembe

Kritik toplantı sonrası askerlik kısalıyor mu?

Askerlik sisteminin değiştirilmesi üzerine gerçekleştirilen toplantıya Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar’ın başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yanı sıra kuvvet komutanları, bakan yardımcıları ve diğer yetkililer katıldı. Söz konusu toplantıda, askerlik süresinin kısaltılması dâhil yeni askerlik sistemi, ayrıntılı bir şekilde görüşüldü.

TEK TİP VE KALICI BEDELLİ ASKERLİK ÜZERİNDE DURULDU

Askerlik hizmetlerinde öngörülen yeni sistemde, ‘tek tip askerliğe’ geçilmesi ve ‘kalıcı bedelli’ konuları üzerinde duruluyor. Görüşülen askerlik sisteminde meslek grupları ile ilgilide düzenleme yapılması bekleniyor. Hulusi Akar daha önce katıldığı bir televizyon programında “Belirli meslek gruplarına yönelik onların askerliklerini hem kariyerlerinden geri kalmayacakları şekilde hem de kısa sürede yapabilecekleri yönünde bir düzenleme yapabiliriz.” demişti.

KALICI BEDELLİNİN SÜRESİ 2 AY

Öğretmen, hâkim, doktor, akademisyen, sporcular gibi bazı meslek gruplarında esneklikler getirilmesi öngörülen sistemde, 3 aylık temel askerlik döneminin ardından bazı durumlara göre 12 aylık uzun dönem askerliğin 3 aylık temel eğitimden sonra daha kısa bir periyotta tamamlanmasının üzerinde duruluyor. Başka bir iddia ise belirli bir para yatırılarak 2 aylık askerlik yapılması ve böylece gündemden hiç düşmeyen bedelli tartışmalarının ‘kalıcı bedelli’ uygulaması ile noktalanması hedeflendiği belirtiliyor.

9 AYLIK TEK TİP ASKERLİK

Üniversite mezunları ve meslek grupları ile ilgili düzenlemenin dışında 9 aylık tek tip askerlik de yeni sistemin başlıklarından biri olduğu ifade ediliyor. Buna göre vatani hizmetin herkes için eşit şartlarda olması, eğitimli insan gücünden daha uzun ve etkin biçimde yararlanılması prensibiyle profesyonel ordu sistemine geçiş için bir ön hazırlık yapılmasının amaçlandığı vurgulanıyor.

Bedelli askerlik başvuruları bir ayda 450 bine dayandı

The post Kritik toplantı sonrası askerlik kısalıyor mu? appeared first on IPA - International Press Agency.Kaynak: Gündem – IPA – International Press Agency http://ipahaber.com/2018/12/06/kritik-toplanti-sonrasi-askerlik-kisaliyor-mu/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder